BOM Engineering

BOM Engineering is in 1993 opgericht door John Bom en groeide van een familiebedrijf aan huis uit tot een organisatie met circa 120 medewerkers. Het bedrijf biedt engineering, machinebouw, onderhoud, projectmanagement en ondersteuning bij risico-inventarisaties. De productie wordt uitbesteed, terwijl BOM Engineering de assemblage en installatie verzorgt. Het bedrijf heeft een platte organisatiestructuur en richt zich voornamelijk op klanten en medewerkers uit de regio.

Dit is waarom BOM Engineering een Groene Pluim verdient

BOM Engineering heeft een grote duurzame ambitie: Het doel is om de beste ontwikkelpartner in de regio Zuidwest-Nederland te zijn en te blijven voor de medewerkers en opdrachtgevers. Hiervoor hebben zij een aantal duurzame doelstellingen geformuleerd.
De directieleden (4 mede-eigenaren) tonen een enorm enthousiasme en betrokkenheid. Het bedrijf is open en transparant en communiceert ook op een open manier met zowel medewerkers als opdrachtgevers. Hieruit blijkt dat het duurzaam ondernemen tot in de haarvaten van het bedrijf aanwezig is.

Bij het auditbezoek vielen vanuit de verschillende SDG’s de volgende initiatieven op:

Doel 8: Eerlijk werk en economische groei

Bij BOM Engineering werken op dit moment 120 mensen, de gemiddelde leeftijd is 32 jaar en daarmee is BOM Engineering een jong bedrijf. Er zijn 8 tot 12 stagiaires afkomstig van het MBO-4, HBO en de Universiteit. BOM Engineering beschouwt zichzelf als verlengstuk van de scholen. Zij bieden een verdieping van de stof met meer detail en praktijk. Er is een eigen E-learning systeem (BOM academy) ontwikkeld en deze is op (vrijwillige) basis toegankelijk voor alle medewerkers.
Er zijn wel een aantal oudere werknemers, maar zij blijven doorleren en houden daarmee hun kennis actueel en ontwikkelen zich in de breedte. Het bedrijf voert een actief leeftijdsbewust personeelsbeleid, hierbij wordt het gesprek aangegaan met de individuele medewerker. Het bedrijf heeft een laag personeelsverloop van 3 à 4 mensen per jaar. Nieuwe medewerkers krijgen altijd direct een vast contract. Er is niet aangesloten bij een specifieke CAO, maar er is wel een eigen salarishuis en een functiematrix. Dit vormt de basis voor een functiewijziging, salarisverhoging etc.

Doel 12: Verantwoorde consumptie en productie

Bij BOM Engineering worden unieke installaties ontworpen voor klanten. Door slimme technieken te ontwikkelen en in te zetten, helpt BOM Engineering haar klanten verspilling te minimaliseren, en efficiënter en milieuvriendelijker te produceren.
Met slimme ontwerpen en duurzame materiaalkeuzes draagt BOM Engineering bij aan een lagere CO2-uitstoot in de industrie. Ook wordt bij de ontwikkeling al gekeken of er bestaande materialen kunnen worden hergebruikt. Afval wordt zoveel mogelijk gescheiden. Om de afvalstromen te beperken gaan zoveel mogelijk verpakkingsmaterialen (bijvoorbeeld pallets) weer retour leverancier. Er wordt waar mogelijk digitaal gewerkt waarmee papiergebruik en fysieke documentstromen worden beperkt. Er is een koeler voor drinkwater aangeschaft zodat er geen eenmalige waterflesjes nodig zijn. Om de locaties goed in te meten is een mobiele 3d scanner aangeschaft en worden VR brillen ingezet om situaties in te schatten en te beoordelen. Door BOM Engineering wordt thuiswerken gefaciliteerd.

Doel 13: Klimaatactie

De ambitie van BOM Engineering is om in de toekomst op energiegebied zelfvoorzienend te worden en te blijven. Op het dak liggen 800 zonnepanelen en er worden in de nabije toekomst een aantal accupakketten van 500 kWh geïnstalleerd. Het bedrijfspand is eigendom van BOM Engineering en goed geïsoleerd. Er is een warmtepomp en klimaatbeheersing. Het gebouw is voorzien voor slimme verlichting. Een weerstation bepaalt de stand van de lamellen, zodat er zoveel mogelijk daglicht naar binnen komt en het toch tegen warmte door invloed van zonnestralen beschermd is.Er is een laadstructuur voor elektrische auto’s en elektrische fietsen aanwezig. Regenwater wordt afgevoerd naar grindbakken rondom het gebouw. Er is niet veel waterverbruik, met name huishoudelijk en sanitair afvalwater. 

Doel 17: Partnerschap om doelstellingen te bereiken

BOM Engineering heeft veel lange termijn relaties in de regio (straal van 60 km) en deelt ‘best practices’ met klanten, partners en de bredere industrie om hen te inspireren en om samen stappen te zetten naar een duurzamere toekomst.
De onderneming heeft een aantal vacatures openstaan met name voor de jongere generatie. Stageplekken zijn altijd een praktijkproject en geven waardevolle leerervaringen. Op scholen proberen zij jonge mensen te enthousiasmeren voor techniek door onder andere presentaties te geven op middelbare scholen en gastlessen bij opleidingen zoals Werktuigbouw en Mechatronica. Ook is Bom Engineering aanwezig op stagemarkten en faciliteert bedrijfsbezoeken.
BOM Engineering heeft een grote lokale betrokkenheid, evenementen en activiteiten worden gesponsord en er zijn een aantal vaste goede doelen zoals KIKA, KWF, Het Prinses Maxima kinderziekenhuis etc. Iedere medewerker heeft een eigen goede doelen budget om zelf goede doelen of een vereniging te ondersteunen.

Conclusie

De accreditatiecommissie concludeert dat BOM Engineering een Duurzame bedrijfsvoering heeft waarbij kennisdelen met zowel het onderwijs als opdrachtgevers centraal staat.
Voor BOM Engineering wordt De Groene Pluim uitgereikt voor een periode van 5 jaar, hierna zal opnieuw een bezoek plaatsvinden om vast te stellen of BOM Engineering zich blijvend koploper mag noemen.